Komunikacja miejska

PDF

Jedź bezpiecznie #wGdyni

Mieszkańcy Gdyni mogą bez obaw udać się w wygodną i bezpieczną podróż komunikacją miejską. Dodatkowo, aby wyjść naprzeciw oczekiwaniom pasażerów i zapewnić jeszcze większy komfort jazdy, Zarząd Komunikacji Miejskiej w Gdyni, wraz z dniem 1 czerwca 2020 roku przywraca sprzedaż karnetów biletowych w pojazdach – wszystko z zachowaniem odpowiednich zasad bezpieczeństwa.

Kupuj bilet przez telefon


Dzięki wykorzystaniu technologii, pasażerowie gdyńskiej komunikacji miejskiej nie muszą przejmować się brakiem gotówki w portfelu. Bilety na przejazd można zakupić w 6. różnych aplikacjach mobilnych - GoPay, jakdojade.pl, moBiLET, mPay, SkyCash i zbiletem.pl. To szybkie, wygodne, a przede wszystkim bezpieczne rozwiązanie dla wszystkich – ograniczony zostaje w ten sposób kontakt z kasjerem lub kierowcą.

Dodatkowo, chcąc wyjść naprzeciw oczekiwaniom pasażerów, od 1 czerwca 2020 roku wprowadzona zostanie możliwość zakupu biletów u kierowcy. W celu zakupu karnetu uprasza się o wcześniejsze przygotowanie odliczonej kwoty. Dla ułatwienia transakcji pomniejsza się wydzielone strefy bezpieczeństwa kierowców – udostępniając pasażerom pierwszy rząd siedzeń i przestrzeń pomiędzy nimi. W dalszym ciągu nieczynne pozostają jednak pierwsze drzwi autobusów i trolejbusów.

- Do ZKM w Gdyni trafiało wiele sygnałów mieszkańców i pasażerów, że brak możliwości zakupu biletów u kierowców, stanowi dla nich duże utrudnienie. Wprowadzane zmiany wychodzą naprzeciw ich oczekiwaniom, ale stanowią także pewien kompromis pomiędzy potrzebą sprzedaży, a konieczną ochroną kierowców przed koronawirusem – stąd decyzja o dalszym wyłączeniu z użytkowania pierwszych drzwi i przestrzeni bezpośrednio przy kabinach kierowców – mówi Katarzyna Gruszecka-Spychała, wiceprezydent Gdyni. – Warto jednak zaznaczyć, że dla osób korzystających często z komunikacji miejskiej najlepszym rozwiązaniem jest zakup biletu okresowego w sklepie internetowym lub w punktach stacjonarnych ZKM w Gdyni. Gorąco namawiam, by bilety jednorazowe nabywać w aplikacjach online. To proste, higieniczne i opłacalne - dodaje.

Lista aplikacji mobilnych oraz stacjonarnych punktów sprzedaży biletów znajduje się na stronie ZKM Gdynia.

Nowe karnety


Zarząd Komunikacji Miejskiej w Gdyni wprowadził nowe, wygodniejsze karnety. Składają się one z dwóch odcinków, z których każdy stanowi bilet ulgowy, zatem w ramach jednej transakcji możliwy jest zakup biletu normalnego (złożonego z dwóch biletów ulgowych). Takie rozwiązanie od dawna było przez pasażerów postulowane. W miejsce dotychczasowych czterech rodzajów karnetów sprzedawanych w pojazdach, od 1 czerwca 2020 roku wprowadzone zostaną trzy rodzaje:
Informacje na temat obowiązujących od 1 maja 2020 roku zmian w taryfie za usługi gdyńskiej komunikacji miejskiej znajdują się na stronie ZKM Gdynia.


Dbamy o wspólne bezpieczeństwo


W związku ze znoszeniem kolejnych obostrzeń przez rząd, od 18 maja 2020 roku w pojazdach gdyńskiej komunikacji miejskiej wprowadzono możliwość zajęcia 30% wszystkich miejsc siedzących i stojących, z uwzględnieniem zasady, że połowa miejsc siedzących musi pozostać wolna. Oznacza to, że przeciętnie, w zależności od typu pojazdu z autobusu/trolejbusu przegubowego będzie mogło skorzystać ok. 44 pasażerów, a ze standardowego ok. 26.

W pojazdach komunikacji miejskiej w dalszym ciągu obowiązuje konieczność zasłaniania ust i nosa oraz zachowanie bezpiecznej, dwumetrowej odległości od siebie przy oczekiwaniu na przystanku. Na co drugim siedzeniu wciąż wyeksponowane są plakaty informujące o wyłączeniu danego miejsca z użytku. Komfort jazdy zapewnią pasażerom uchylone okna oraz wywietrzniki dachowe w trolejbusach i autobusach. Decyzja ta wynika z podejmowanych działań profilaktycznych, które mają możliwie jak najbardziej zminimalizować ryzyko rozprzestrzeniania się koronawirusa.JEDEN NUMER 58 626 26 26

To Twój sposób na kontakt z miastem w każdej sprawie. Ten serwis prowadzi Miasto Gdynia. Łatwo i szybko możesz pozyskać informacje w każdej sprawie, która dotyczy miasta. Zadzwoń i znajdź odpowiedź.

Podgląd aplikacji

Pobierz Teraz !

ikona aplikacji App Store

ikona aplikacji Google Play