Komunikacja miejska

PDF

Loty międzynarodowe z ograniczeniami

Dokładnie od 17 czerwca, czyli już za kilka godzin, po przerwie spowodowanej pandemią wznawiają działanie międzynarodowe połączenia lotnicze. Linie lotnicze będą musiały dostosować się do nowych wytycznych sanitarnych, przez co wykorzystanych może być jedynie połowa dostępnych miejsc w samolotach. Eksperci wskazują, że może się to odbić na branży lotniczej, a poważne konsekwencje w dłuższej perspektywie poniosą także samorządy.

Zgodnie z Rozporządzeniem Rady Ministrów od najbliższej środy przestaje obowiązywać zakaz lotów międzynarodowych, który został wprowadzony na początku pandemii koronawirusa w Polsce. Oznacza to częściowe „odmrożenie” linii lotniczych, które przez ostatnie tygodnie liczyły poniesione straty. Pojawiają się jednak niepokojące sygnały, że nowe wytyczne sanitarne i ograniczenie liczby dostępnych miejsc w samolotach do 50% mogą skutecznie zablokować powrót regularnych połączeń. Te najprawdopodobniej okażą się dla operatorów nierentowne.

Miasto Gdynia, które jest jednym ze współudziałowców Portu Lotniczego im. Lecha Wałęsy monitoruje sytuację i reaguje na niepokojące prognozy. Lotnisko, które przed pandemią notowało kolejne rekordy teraz znalazło się w trudnej pozycji, a skutki ograniczenia liczby pasażerów mogą uderzyć bezpośrednio w samorządy.

- Bardzo nam zależy na tym, by lotnisko Lecha Wałęsy, którego Gdynia jest udziałowcem, prędko wróciło do kwitnącej kondycji sprzed epidemii. To jest możliwe, jeśli linie lotnicze będą mogły normalnie operować. Na razie uniemożliwia im to przepis o konieczności pozostawienia wolnego co drugiego miejsca w samolocie. Przepisu tego nie narzucają wytyczne Unii Europejskiej ani nie obowiązuje on w większości państw Europy. Powoduje, że latanie staje się nieopłacalne i może doprowadzić do tego, że utracimy połączenia lotnicze z Trójmiastem. Prezesi linii lotniczych, biur podróży oraz portów lotniczych wystosowali list otwarty do premiera z prośbą o likwidację tego nakazu. Sygnatariuszem jest również prezes naszego lotniska, pan Tomasz Kloskowski. Chcę wyrazić swoje pełne poparcie dla tej inicjatywy – mówi Wojciech Szczurek, prezydent Gdyni.

Pogorszenie sytuacji firm z branży lotniczej to ryzyko gwałtownych zmian – eksperci zwracają uwagę, że mogą one nie dotyczyć wyłącznie portów lotniczych, ale całej gospodarki w wymiarze lokalnym. Potencjalne skutki w dalszej perspektywie sięgną też samorządowych budżetów. Sprawnie funkcjonujące połączenia lotnicze to motor napędowy każdego rozwijającego się regionu.

- Firmy działające w branży lotniczej zatrudniają ludzi i płacą podatki w regionie, stąd jeżeli branża jest ograniczana, to uderza to w budżet regionu. To wpływ bezpośredni. Ponadto ludzie, którzy pracują w tych firmach wydają swoje zarobione pieniądze w lokalnej gospodarce, napędzając cały ekosystem – wyjaśnia Bartosz Baca z BBSG, ekspert Komisji Europejskiej ds. rynku lotniczego. - Natomiast samo lotnisko jest bramą do regionu, zarówno w ujęciu turystycznym, jak i w ujęciu biznesowym. Jeżeli podejmujemy działania administracyjne, które ograniczają funkcjonowanie linii lotniczych, to po pewnym czasie oferta połączeń zostanie ograniczona. W regionie takim jak Pomorze, które w dużym stopniu żyje z turystyki i bazuje gospodarczo na sektorze wysokich technologii oraz outsourcingu ograniczenie możliwości transportu lotniczego może spowodować, że pracodawcy będą postrzegać region jako mniej atrakcyjne miejsce do inwestowania, a w efekcie nie powstaną nowe miejsca pracy. Hamowanie podniesienia się branży z kolan po pandemii to tak naprawdę podcinanie gałęzi, na której siedzimy – argumentuje Bartosz Baca.

Zmiany wynikają z wygasającego z końcem dnia 16 czerwca terminu, w którym obowiązywało wcześniejsze Rozporządzenie Rady Ministrów w sprawie zakazów w ruchu lotniczym.

JEDEN NUMER 58 626 26 26

To Twój sposób na kontakt z miastem w każdej sprawie. Ten serwis prowadzi Miasto Gdynia. Łatwo i szybko możesz pozyskać informacje w każdej sprawie, która dotyczy miasta. Zadzwoń i znajdź odpowiedź.

Podgląd aplikacji

Pobierz Teraz !

ikona aplikacji App Store

ikona aplikacji Google Play