Gdynia wspiera - oglądaj i korzystaj z pomocy
Czas izolacji i brak bezpośredniego kontaktu z rodziną, bliskimi czy nawet sąsiadami znacząco wpływa na samopoczucie nas wszystkich. Każdy inaczej radzi sobie z izolacją w domu, oderwaniem od środowiska z pracy lub szkoły. I choć w ostatnim czasie obostrzenia ulegają stopniowemu złagodzeniu, pamiętajmy, że okres pandemii jeszcze całkowicie nie minął. W ramach Gdyńskiego Falochronu Pomocy specjaliści psycholodzy i terapeuci, przygotowują cykl filmów edukacyjnych dla mieszkańców o tym, jak sobie radzić w obecnej sytuacji. Zaplanowane jest przygotowanie ośmiu krótkich klipów, które będą udostępniane mieszkańcom cyklicznie, dwa razy w tygodniu. Autorami materiałów są gdyńscy psycholodzy, psychoterapeuci, terapeuci uzależnień i lekarz psychiatra. Filmy skierowane są do mieszkańców Gdyni - zarówno do młodzieży i ich rodziców, jak i do seniorów oraz ich opiekunów.
- Poczucie odpowiedzialności za zdrowie własne i najbliższych wymaga od nas pozostania, jeśli to tylko możliwe, w domach - przekonuje
Bartosz Bartoszewicz, wiceprezydent Gdyni ds. jakości życia. - Po blisko dwóch miesiącach społecznej izolacji wiemy doskonale, że nie jest to wcale łatwe i coraz częściej wielu z nas zaczyna odczuwać skutki tej sytuacji. Gdyńscy specjaliści wpadli na pomysł, aby nagrać krótkie klipy filmowe bezpośrednio do mieszkańców, którzy mogą coraz trudniej radzić sobie z obecną rzeczywistością.
Klipy będą się pojawiać sukcesywnie między innymi na stronie
www.gdynia.pl,
Gdynia Rodzinna oraz na portalach społecznościowych.
Osoby, które mają potrzebę konsultacji ze specjalistą, proszone są o kontakt z
Ośrodkiem Interwencji Kryzysowej pod całodobowym numerem telefonu
58 622 22 22.
Pomoc, nie tylko w obszarze wsparcia psychologicznego, można również uzyskać na stronie internetowej
www.gdyniawspiera.pl.
- Na trudny czas kryzysu związanego z pandemią Gdynia przygotowała Falochron: szeroki program wsparcia, którego jeden z filarów dotyczy spraw społecznych. Obejmuje nie tylko pomoc informacyjną, prawną, rzeczową, lecz także odpowiednie wsparcie w związku z brakiem dochodów czy trudnościami w uiszczeniu opłat czynszowych lub eksploatacyjnych za mieszkanie komunalne - podsumował
Michał Guć, wiceprezydent Gdyni ds. innowacji.
- Projektując szeroki wachlarz pomocowy przyświecała nam przede wszystkim jedna myśl, aby spróbować zminimalizować skutki, jakie dotkną gdynian z powodu epidemii koronawirusa. Najnowsza inicjatywa gdyńskich specjalistów w obszarze wsparcia psychologicznego jest jednym z elementów Gdyńskiego Falochronu, dlatego gorąco zachęcam do oglądania przygotowanych przez nich materiałów filmowych i w razie potrzeby do bezpośredniego kontaktu telefonicznego z osobami dyżurującymi po drugiej stronie linii.
Harmonogram emisji filmików edukacyjnych
- 12 maja - dr Agata Cichoń-Chojnacka: Rodzice w czasie pandemii.
- 14 maja - Edyta Sinacka-Kubik: Sytuacja w rodzinie w świetle przedłużającej się izolacji.
- 19 maja - Agnieszka Szczygieł: Kontakt ze specjalistą możliwą receptą na kryzys psychiczny.
- 21 maja - dr Agata Cichoń-Chojnacka: Nauczyciel w czasie pandemii.
- 26 maja - Katarzyna Zasowska: Jak czas izolacji wpływa na seniorów?
- 28 maja - dr Agata Cichoń-Chojnacka: Nastolatek w czasie pandemii.
- 2 czerwca - Anna Landowska: Pandemia jako element pogłębiający ryzyko uzależnień (w ramach Tygodnia Profilaktyki Uzależnień).
- 4 czerwca - Ewa Wiśniewska: Pandemia jako element pogłębiający ryzyko uzależnień (w ramach Tygodnia Profilaktyki Uzależnień).
Prowadzący
- dr Agata Cichoń-Chojanacka - psychiatra dzieci i młodzieży, zajmuje się diagnozą i terapią dzieci i młodzieży oraz wsparciem rodziców.
- Edyta Sinacka-Kubik - psycholog, psychoterapeuta, konsultuje rodziny w kryzysie w celu zapewnienia im optymalnego wsparcia psychoterapeutycznego.
- Agnieszka Szczygieł - psycholog, pracuje w Ośrodku Interwencji Kryzysowej.
- Katarzyna Zasowska - psycholog, psychogerontolog, specjalista do spraw seniorów.
- Anna Landowska - psycholog i psychoterapeuta, specjalizuje się w terapii uzależnień.
- Ewa Wiśniewska - psycholog z gdyńskiego Ośrodka Profilaktyki i Terapii Uzależnień.
Filmy będą publikowane
we wtorki i w czwartki od 12 maja o godz. 9:00 na stronie
www.gdynia.pl