Pomoc społeczna

PDF

Miejskie kluby seniora wznawiają działalność

Gdyńskie miejskie kluby seniora są już gotowe na przyjęcie seniorów. Od piątku, 10 czerwca, znów można napić się kawy w klubowych kawiarenkach. Ich działalność zorganizowano tak, by zachować wszystkie wymogi dotyczące bezpieczeństwa. Spotkania w kawiarenkach uzupełniają spacery tematyczne czy karaoke w plenerze. Centrum Aktywności Seniora wznawia działalność!

- Nasi gdyńscy seniorzy są bardzo aktywni więc nic dziwnego, że tęsknią i za sobą, i za klubami prowadzonymi przez Centrum Aktywności Seniora. Robiliśmy wszystko by - gdy tylko będzie to możliwe, móc znów zaprosić na spotkania przy kawie i ciastku. Ostatni czas poświęciliśmy na dostosowanie kawiarenek do wymogów bezpieczeństwa i dziś mogę powiedzieć, że jesteśmy gotowi na ich otwarcie. Oczywiście, w ograniczonym zakresie i w rygorze sanitarnym, ale bardzo nas cieszy, że możemy „odmrozić” działalność CAS. A przypomnę, że z powodu zagrożenia epidemicznego kluby seniora zawiesiły działalność już w połowie marca – mówi Michał Guć, wiceprezydent Gdyni ds. innowacji. – Pięć klubów prowadzonych przez CAS zaprasza do swoich kawiarenek od piątku, 10 lipca. Mam nadzieję, że spotkania, na których wznowienie czekali państwo niemalże cztery miesiące, dadzą dużo radości. 

Zachowanie wymogów bezpieczeństwa, o których mówi wiceprezydent Guć, oznacza m.in. ograniczenie liczby osób, które będą mogły jednocześnie spędzać czas w kawiarenkach. W największych: „Śródmieście” i „Witomino” może ich być teraz maksymalnie 14, w klubie „Chylonia” – 12, w klubach „Wielki Kack”, „Orłowo” - po sześć.

Przestrzeń w każdej kawiarence odpowiednio zaaranżowano. Przykładowo, w Miejskim Klubie Seniora „Śródmieście” stoi kilka, zestawionych po dwa, stolików. Przy każdym mogą usiąść dwie osoby. Między stolikami – półtorametrowa odległość. Dwa miejsca przygotowano też w kawiarence internetowej. Pojawiły się pleksy, stoliki ustawiono w zalecanej odległości, a siedzące przy nich osoby zachowają odpowiedni dystans. Co ważne, nie ma możliwości dostawiania do stolików dodatkowych krzeseł.

Każda wchodząca do kawiarenki osoba musi zdezynfekować ręce i wypełnić specjalną deklarację. To ważne by w razie potrzeby móc ustalić, kto w danym momencie przebywał w klubie. Do momentu zajęcia miejsca przy stoliku usta i nos muszą być zasłonięte.

- W kawiarenkach będzie można spędzić do dwóch godzin. Jeśli nie będzie wolnego miejsca poprosimy by poczekać lub wrócić do nas za jakiś czas – zauważa Bożena Zglińska, dyrektor Centrum Aktywności Seniora w Gdyni. - Ale spotkania w klubach to nie jedyne aktywności, z jakich mogą korzystać nasi seniorzy. Animatorki klubów tak ułożyły program na lato, by z jednej strony wykorzystać pogodę i wszystkie możliwości, jakie daje np. bliskość morza czy lasu, z drugiej: by w zajęciach mogła brać udział większa liczba osób. Limity dla kawiarenek są bardzo ścisłe, stąd np. biesiady z piosenką na dziedzińcu szkoły w Orłowie czy spotkania na patio przy klubie „Śródmieście”.
W lipcu i sierpniu seniorzy spotkają się na kolejnych piknikach na Polance Redłowskiej.

Miejski Klub Seniora „Orłowo”
* poniedziałki: kawiarenka 9.00 - 15.00
* wtorki: spacer tematyczny 10 - 15.00
* środy: biesiada z piosenką w ZSAE (boisko, w razie deszczu sala gimnastyczna) 10.00 - 12.00
* czwartki: spacer rekreacyjno-krajoznawczy 10.00 - 15.00
* piątki: kawiarenka 9.00 - 15.00
 
Miejski Klub Seniora „Chylonia”
* poniedziałki: warsztaty fotograficzne w plenerze
* wtorki: kawiarenka 9.00 - 15.00
* środy: spotkanie grupy przygotowującej jubileusz 15-lecia Klubu 9.00 - 15.00
* czwartki: kawiarenka 9.00 - 15.00
* piątki: Kącik Aktywnego Seniora w plenerze 9.00 - 15.00
 
Miejski Klub Seniora „Witomino”
* poniedziałki: „chodzę z kijkami”, 10.00 - 12.00
* kawiarenka 12.30 - 14.00
* kawiarenka internetowa 14.00 - 15.30
* wtorki:         
piosenka biesiadna 10.00 - 12.00
prelekcje tematyczne 12.30-14.00
kafejka internetowa 14.15.30
* środy       
trening pamięci łamigłówki  9.00 -10.00
międzypokoleniowe spotkania  10.00 - 12.00
zajęcia zespołu wokalnego  12.00 -14.00
czwartek i piątek   
spotkania w plenerze w grupach 10 osobowych z przewodnikiem wolontariuszem .
 
Miejski Klub Seniora „Wielki Kack”
* poniedziałki: spacery tematyczne 10.00 - 15.00
* pozostałe dni: kawiarenka 9.00 - 15.00  

Miejski Klub Seniora „Północ” opiera swoją działalność w lipcu i sierpniu na spacerach w plenerze.

JEDEN NUMER 58 626 26 26

To Twój sposób na kontakt z miastem w każdej sprawie. Ten serwis prowadzi Miasto Gdynia. Łatwo i szybko możesz pozyskać informacje w każdej sprawie, która dotyczy miasta. Zadzwoń i znajdź odpowiedź.

Podgląd aplikacji

Pobierz Teraz !

ikona aplikacji App Store

ikona aplikacji Google Play