Pomoc społeczna

POWRÓT

Zaktualizowano: 2020-04-07 12:06

PDF

Potrzebna pomoc? Poproś wolontariusza MOPS

Około 150 wolontariuszy wpierających działania Miejskiego Ośrodka Pomocy Społecznej w Gdyni gotowych jest do wsparcia tych, którzy nie wychodzą z domów i potrzebują pomocy w zrobieniu zakupów, zrealizowaniu recepty czy wyprowadzenia psa.

W gdyńskich dzielnicowych ośrodkach pomocy społecznej działają specjalne numery telefonów (LINK), pod które mogą dzwonić mieszkanki i mieszkańcy, którzy z obawy przed zachorowaniem nie wychodzą z domów, a potrzebują pomocy np. w zrobieniu zakupów czy wyprowadzeniu psa.

Każdy wolontariusz wyposażony jest w środki ochrony osobistej – to przede wszystkim maseczka oraz rękawiczki. Na życzenie zapewniany jest płyn dezynfekujący. Są też oczywiście identyfikatory i specjalny sposób weryfikacji tego, że dzwoniąca do drzwi osoba jest skierowana przez MOPS. Zapoznaje się z listą niezbędnych zakupów, odbiera pieniądze i rozlicza z nich na podstawie paragonu. Szczególne środki ostrożności zachowane są w przypadku osób objętych kwarantanną; pomoc dla nich ogranicza się do wyrzucenia śmieci.

W tej chwili wolontariusze MOPS pomagają 24 osobom. Wyprowadzają psy, realizują recepty, robią zakupy. Nie ograniczają się do jednej wizyty. Albo już po pierwszym spotkaniu umawiają się na konkretny termin albo dzwonią zadzwonić by dowiedzieć się, czy zakupy są potrzebne. To daje poczucie bezpieczeństwa i pewności.

MOPS korzysta ze wsparcia wolontariuszy, którzy już wcześniej angażowali się długoterminowo – tych jest 22 – współpracuje z gdyńskimi organizacjami z Gdyni (m.in. ZHP, ZHRP, GCOP, Kościół Chrześcijan Baptystów w Gdyni, Komenda Leśnej Szkółki). Są też osoby zgłaszające się na bieżąco, za pośrednictwem portalu Ministerstwa Cyfryzacji. Ogółem to około 150 wolontariuszy gotowych do działania.

Internetowy system zgłoszeń dla wolontariuszy oraz osób poszukujących pomocy:
https://www.gov.pl/web/koronawirus/pomoc-dla-potrzebujacych

JEDEN NUMER 58 626 26 26

To Twój sposób na kontakt z miastem w każdej sprawie. Ten serwis prowadzi Miasto Gdynia. Łatwo i szybko możesz pozyskać informacje w każdej sprawie, która dotyczy miasta. Zadzwoń i znajdź odpowiedź.

Podgląd aplikacji

Pobierz Teraz !

ikona aplikacji App Store

ikona aplikacji Google Play