Wszystko co musisz wiedzieć o koronawirusie

POWRÓT

Zaktualizowano: 2020-04-27 16:18

PDF

Falochron dla sportu

Gdynia i sport to naturalne połączenie. Inwestycje sportowe, dziesiątki klubów, setki trenerów, organizatorzy imprez, a także tysiące sportowców i miłośników aktywności fizycznej w każdym wieku. Pandemia koronawirusa utrudniła funkcjonowanie środowisku sportowemu i mocno ograniczyła możliwość trenowania. Falochron dla sportu pomoże gdynianom zaangażowanym w projekty sportowe bez względu na role, jakie w nich pełnią. W czasie kwarantanny Miasto zapewnia również treningi online.
 
W obliczu trudnej sytuacji związanej z pandemią koronawirusa, Gdynia wspiera mieszkańców, znajdujących się w potrzebie. Powstał rozbudowany program pomocy adresowany do różnych grup społecznych. Falochron to nazwa symboliczna, nawiązująca do solidnej konstrukcji, której zadaniem jest ochrona nabrzeża przed falami – w tym przypadku falami kryzysu. Kolejne filary Gdyńskiego Falochronu są dedykowane między innymi: przedsiębiorcom czy osobom zaangażowanym w działalność organizacji pozarządowych, edukację i kulturę. Czas na Falochron dla sportu.
 
- Obostrzenia związane z epidemią koronawirusa uderzyły również w środowisko sportowe. Gdynia od lat wspiera sport w sposób kompleksowy i nie inaczej będzie w czasie, gdy pomoc potrzebna jest szczególnie mocno – zapowiada prezydent Gdyni Wojciech Szczurek. I dodaje: - Wyobrażenie o sporcie często sprowadza się do idoli tłumów, sportowców zawodowych. Im też pomożemy. Jednak sport to także liczna grupa osób na co dzień pozostających w cieniu, a równie mocno zaangażowanych i oddanych aktywności fizycznej. To między innymi: setki trenerów i instruktorek, organizatorów wydarzeń sportowych czy tysiące najmłodszych zawodniczek i zawodników, na których mocno nam zależy. Zapewniam, że wszelkie dotacje, w tym roku rekordowo wysokie, są niezagrożone. Dodatkowo przygotowaliśmy szereg rozwiązań, które – wierzymy – pozwolą środowisku sportowemu przetrwać czas pandemii i wkrótce wznowić działalność ze zdwojoną energią. Jestem przekonany, że wszyscy skorzystamy, ponieważ sport będzie jednym z kluczowych czynników, które pomogą nam wrócić do normalności.
 
Falochron dla sportu obejmuje między innymi: dotacje na sportowe szkolenie dzieci i młodzieży, preferencyjne warunki najmu pomieszczeń biurowych i obiektów treningowych przez kluby, atrakcyjną ofertę zajęć dodatkowych z zatrudnieniem gdyńskich trenerów i instruktorów, a także współpracę z organizatorami wydarzeń sportowych.
 
- Miasto stoi murem za gdyńskim sportem. Proponujemy wachlarz różnorodnych rozwiązań, które pomogą przetrwać ten trudny czas i wrócić do gry na najwyższym poziomie, gdy już wygramy mecz z wirusem. Jesteśmy w stałym kontakcie ze środowiskiem sportowym. Wspieramy gdyńskie kluby, stowarzyszenia, organizatorów imprez, kadry szkoleniowe oraz rzeszę zawodniczek i zawodników w każdym wieku. Równocześnie nie zwalniamy tempa, jeśli chodzi o inwestycje. Nieustannie pracujemy nad rozbudową bazy sportowej. Jestem przekonany, że gdy minie czas kwarantanny, boiska, siłownie czy sale sportowe będą cieszyły się jeszcze większą frekwencją niż przed epidemią. Wszyscy jesteśmy spragnieni aktywności. Wierzę, że niebawem znów spotkamy się na treningach, meczach czy zawodach – mówi Marek Łucyk, wiceprezydent Gdyni ds. rozwoju.
 
- Aktywność fizyczną uprawiają w Gdyni wszystkie grupy społeczne: od dzieci i młodzieży, przez osoby z niepełnosprawnościami, po seniorów. Potrzebujemy sportu, żeby dbać o zdrowie i dobre samopoczucie. Sport uczy dyscypliny, współpracy, wytrwałości i odpowiedzialności – a więc cech, które wyjątkowo mocno przydają się w obecnej sytuacji – zauważa Rafał Klajnert, sekretarz miasta. I dodaje: – Aby wspomniane grupy społeczne miały możliwość uczestniczenia w zajęciach sportowych, potrzebna jest kadra szkoleniowa. W Gdyni dysponujemy trenerami oraz instruktorami na najwyższym poziomie. Wielu z nich znalazło się obecnie w trudnej sytuacji, dlatego jako Miasto robimy wszystko, co w naszej mocy, by zapewnić im możliwość dalszej pracy. Umożliwiają to dotacje dla klubów – w dużej mierze przeznaczane na pensje – czy zajęcia online, które proponujemy w ramach Gdyńskiego Poruszenia. W ten sposób instruktorom zapewniamy źródło dochodu, a mieszkańcom domowe treningi. Ciekawą ofertą będzie rozszerzone Gdyńskie Poruszenie, które rozpoczniemy, gdy pandemia minie. Miasto pokryje koszt zatrudnienia trenerów i wynajmu obiektów, na których odbywać się będą bezpłatne dla uczestników zajęcia. Pomożemy gdynianom „rozruszać się” po kwarantannie.

DOTACJE NA SPORTOWE SZKOLENIE DZIECI I MŁODZIEŻY

Jeżeli sytuacja związana z pandemią przeszkodzi w pełnej realizacji wskazanych zadań i celów, nie będzie to podstawą do zmniejszenia dotacji na sportowe szkolenie dzieci i młodzieży. W 2020 roku prezydent Gdyni Wojciech Szczurek przekazał na ten cel rekordową kwotę: blisko 2,3 mln złotych. Pozytywnie rozpatrzono 73 wnioski gdyńskich klubów (blisko 90 procent zgłoszonych ofert), a liderami wysokości przyznanych środków finansowych były kluby: piłkarskie, żeglarskie, koszykarskie, piłki ręcznej oraz judo.

Dotacje obejmują również wydarzenia sportowe dla dzieci i młodzieży. W przypadku przeniesienia imprezy na inny termin, umowa zostanie aneksowana. Istnieje również możliwość rozliczenia poniesionych już wydatków przez organizatorów tych wydarzeń, które finalnie zostaną odwołane. Tym samym Miasto zapewnia organizatorom maksymalne bezpieczeństwo w zakresie współfinansowania.Równocześnie, w przypadku pojawienia się dodatkowych środków, Miasto wykorzysta artykuł 19a. ustawy o działalności pożytku publicznego i o wolontariacie, który umożliwia dofinansowanie podmiotów w trybie pozakonkursowym (kwotą do 10 tysięcy złotych). W ten sposób Gdynia będzie mogła wesprzeć najbardziej potrzebujące kluby.

PREFERENCYJNY NAJEM LOKALI BIUROWYCH

Z klubami, które wynajmują pomieszczenia biurowe na terenie obiektów administrowanych przez Gdynię, z inicjatywy miasta zostały podpisane aneksy do umów, w efekcie czego – w okresie zamknięcia biur podczas pandemii – kluby płacą za ich wynajem symboliczną „złotówkę”.

PIERWSZEŃSTWO W DOSTĘPIE DO OBIEKTÓW PRZYSZKOLNYCH

Kluby, które otrzymują dotacje i dotychczas prowadziły zajęcia na terenie sportowych obiektów przyszkolnych, będą miały automatyczne pierwszeństwo w rezerwacji od września – na okres roku szkolnego 2020/2021.

DOMOWE PORUSZENIE

Na czas pandemii Gdyńskie Poruszenie przeniosło się do sieci. Na miejskich kanałach społecznościowych oraz stronach www regularnie pojawiają się filmiki z udziałem znanych z zajęć stacjonarnych instruktorów, którzy zachęcają mieszkańców do ćwiczenia w domu. Skutecznie, ponieważ filmiki cieszą się olbrzymią popularnością. Wszyscy instruktorzy realizują treningi odpłatnie na podstawie umów podpisanych z Gdyńskim Centrum Sportu.
Gdynia wspiera również bieżącą działalność gdyńskich klubów, które nawet podczas przymusowej przerwy od treningów i rozgrywek, starają się działać w miarę możliwości. Miasto pomaga promować wszelkie aktywności gdyńskich zespołów – zarówno te marketingowe, jak i szkoleniowe.

GDYŃSKIE PORUSZENIE PLUS

Gdy będzie można wrócić na obiekty treningowe, zakres Gdyńskiego Poruszenia zostanie poszerzony. Miasto udostępni obiekty, odpłatnie zaangażuje kadry szkoleniowe gdyńskich klubów, a także instruktorów oraz trenerów działających indywidualnie, i zaproponuje najmłodszym mieszkańcom bezpłatne zajęcia w dyscyplinach, które do tej pory nie wchodziły w skład Gdyńskiego Poruszenia.
BIEŻĄCE REAGOWANIE I WSPARCIE DORADCZE

Miasto – poprzez Gdyńskie Centrum Sportu – pozostaje w kontakcie z klubami, prowadzącymi seniorskie zespoły w rozgrywkach ligowych i w przypadku decyzji o wznowieniu rozrywek, współpracować będzie przy organizacji treningów przygotowawczych zgodnie z obowiązującymi wytycznymi.

Przedstawiciele Gdyńskiego Centrum Sportu utrzymują również kontakt z organizatorami wydarzeń sportowych zaplanowanych na bieżący rok i – w zależności od rozwoju sytuacji związanej z pandemią – konsultować będą decyzje dotyczące zmiany terminu lub ewentualnego odwołania danej imprezy. W przypadku konieczności odwołania wydarzenia, Miasto wspólnie z organizatorami wypracuje optymalne rozwiązanie, by zredukować ewentualne straty i przygotować się do przeprowadzenia w innej formie lub przyszłorocznym terminie.

JEDEN NUMER 58 626 26 26

To Twój sposób na kontakt z miastem w każdej sprawie. Ten serwis prowadzi Miasto Gdynia. Łatwo i szybko możesz pozyskać informacje w każdej sprawie, która dotyczy miasta. Zadzwoń i znajdź odpowiedź.

Podgląd aplikacji

Pobierz Teraz !

ikona aplikacji App Store

ikona aplikacji Google Play