Wszystko co musisz wiedzieć o koronawirusie

PDF

Gdynia a rządowe rozporządzenie

Rząd specjalnym rozporządzeniem uściśla listę obowiązków spoczywających na samorządach w czasie epidemii. Nowe przepisy wchodzą w życie w środę, 22 kwietnia. Gdynia spełnia je od początku pracy w zmienionym trybie.

Od środy, 22 kwietnia w urzędach miast i gmin w całym kraju zaczną obowiązywać nowe przepisy wynikające z Rozporządzenia Rady Ministrów w sprawie ustanowienia określonych ograniczeń, nakazów i zakazów w związku z wystąpieniem epidemii.

Rządowe rozporządzenie wskazuje listę zadań o charakterze publicznym, niezbędnych do zapewnienia pomocy obywatelom, które będzie musiał świadczyć każdy urząd. Chodzi o zadania związane z rejestracją stanu cywilnego, ewidencją ludności i dowodami osobistymi, pomocą społeczną, świadczeniem usług komunalnych, działaniem urzędów pracy, wydawaniem praw jazdy, dowodów rejestracyjnych i innych dokumentów komunikacyjnych oraz administracją architektoniczno-budowlaną i tą dotyczącą ochrony środowiska.

Dla Urzędu Miasta Gdyni rozporządzenie nie oznacza żadnych zmian – wskazane zadania są cały czas realizowane przez gdyński magistrat w sposób nieprzerwany. Oznacza to, że sposób załatwiania spraw pozostaje niezmieniony.

- Zadbaliśmy o sprawne funkcjonowanie urzędu podczas kryzysu jeszcze przed rządowym rozporządzeniem. Położyliśmy nacisk na bezpieczeństwo mieszkańców i urzędników, stąd nasza wcześniejsza decyzja o zamknięciu magistratu przy jednoczesnej obsłudze wszystkich spraw w innej formie. Dziś wiemy, że postąpiliśmy słusznie i zareagowaliśmy z odpowiednim wyprzedzeniem – mówi Rafał Klajnert, dyrektor Urzędu Miasta Gdyni.

Przypomnijmy, że gdyński urząd w wyniku pandemii koronawirusa wprowadził (i podtrzymuje aż do odwołania) ograniczenie w bezpośrednim dostępie do budynków dla mieszkańców, a podstawową formą kontaktu jest ePUAP lub profil zaufany. Sprawy urzędowe można też załatwiać przez telefon lub e-mail.

JEDEN NUMER 58 626 26 26

To Twój sposób na kontakt z miastem w każdej sprawie. Ten serwis prowadzi Miasto Gdynia. Łatwo i szybko możesz pozyskać informacje w każdej sprawie, która dotyczy miasta. Zadzwoń i znajdź odpowiedź.

Podgląd aplikacji

Pobierz Teraz !

ikona aplikacji App Store

ikona aplikacji Google Play