Wszystko co musisz wiedzieć o koronawirusie

PDF

Gdyńskie obiekty sportowe częściowo otwarte

Zgodnie z decyzją polskiego rządu, od poniedziałku 4 maja rozpoczął się kolejny etap znoszenia ograniczeń związanych z pandemią. Część z nich dotyczy obiektów sportowych. Na jakich warunkach będzie można trenować w Gdyni?

CO ZMIENI SIĘ W GDYNI?

Rozporządzenie Rady Ministrów określa reguły korzystania z otwartych obiektów sportowych. Główną z nich jest przebywanie na każdym obiekcie maksymalnie sześciu uczestników zajęć. Zgodnie z tym, Miasto Gdynia wraz z Gdyńskim Centrum Sportu przygotowało uściślające zasady korzystania z miejskich obiektów podczas drugiego etapu odmrażania polskiego sportu.

Od 4 maja br., na ściśle określonych zasadach, otwarte dla klubów są obiekty, znajdujące się przy ulicach: Olimpijskiej i Kazimierza Górskiego:
•    boisko A (z naturalną nawierzchnią);
•    boisko B (ze sztuczną nawierzchnią);
•    Stadion Miejski;
•    Narodowy Stadion Rugby.

JAKIE TO ZASADY?

We współpracy z klubami, na powyższych obiektach wyznaczono zaplecze sanitarne, wyposażone w płyny do dezynfekcji rąk. Odkażeniu, po każdym użyciu, poddawane będą również urządzenia i sprzęt sportowy.

Na każdym z obiektów jednorazowo może przebywać maksymalnie sześciu uczestników zajęć (z pominięciem trenera/instruktora oraz obsługi). Odstępstwo od tej reguły dotyczy drużyn występujących na najwyższym poziomie rozgrywkowym w danej dyscyplinie, zgodnie z treścią rozporządzenia:

„§ 20. 1. Na stadionach i boiskach w zakresie organizacji współzawodnictwa sportowego przez ligę zawodową działającą w najwyższej klasie rozgrywkowej w sporcie piłka nożna może przebywać, bez udziału publiczności, w tym samym czasie:
1) od dnia 4 maja do dnia 9 maja 2020 r. nie więcej niż 14 osób korzystających z tych obiektów, z wyłączeniem ich obsługi;
2) od dnia 10 maja do dnia 24 maja 2020 r. nie więcej niż 25 osób korzystających z tych obiektów, z wyłączeniem ich obsługi”. 

Z boisk, zgodnie z wcześniej przygotowanym grafikiem, mogą korzystać gdyńskie kluby. Między zajęciami kolejnych ekip zachowane zostaną 15-minutowe przerwy, co zdecydowanie ograniczy kontakt między nimi. Wyjątek mogą stanowić grupy, które kolejno po sobie zajmować będą jedynie połowę boiska. To ułatwi komunikację w obiekcie, która pozwoli uniknąć bezpośredniego kontaktu.

DLACZEGO TYLKO WYBRANE BOISKA?

Na tę chwilę niemożliwe jest zapewnienie środków bezpieczeństwa i bezpośredniej kontroli na każdym z miejskich obiektów sportowych, przede wszystkim w zakresie ciągłej weryfikacji dopuszczalnej liczby osób korzystających z boisk czy zapewnienia dezynfekcji sprzętu każdej kolejnej grupy użytkowników. Z tego powodu do odwołania pozostaną one zamknięte (w tym m.in.: skatepark przy al. Marszałka Piłsudskiego czy boiska do siatkówki na Plaży Śródmieście). Udostępnione klubom będą wyłącznie obiekty, nad którymi Gdyńskie Centrum Sportu może sprawować bezpośrednią pieczę (w tym monitoringową), a także wybrane obiekty przyszkolne – po wcześniejszym ustaleniu na linii klub-szkoła-GCS precyzyjnych zasad użytkowania.

KIEDY OBIEKTY ZOSTANĄ OTWARTE DLA MIESZKAŃCÓW?

Trwają intensywne prace nad systemem rezerwacji miejskich obiektów, a także mechanizmem zapewniającym bezpieczeństwo i kontrolę użytkowników, dzięki którym z obiektów – zgodnie z rozporządzeniem Rady Ministrów – będą mogli korzystać chętni mieszkańcy Gdyni.

Niezwłocznie po ukończeniu prac, opublikowany zostanie komunikat zawierający szczegółowe wytyczne dla mieszkańców zainteresowanych użytkowaniem miejskich boisk. Planowany termin powszechnego udostępniania sportowych obiektów miejskich to 11 maja.

JEDEN NUMER 58 626 26 26

To Twój sposób na kontakt z miastem w każdej sprawie. Ten serwis prowadzi Miasto Gdynia. Łatwo i szybko możesz pozyskać informacje w każdej sprawie, która dotyczy miasta. Zadzwoń i znajdź odpowiedź.

Podgląd aplikacji

Pobierz Teraz !

ikona aplikacji App Store

ikona aplikacji Google Play