Wszystko co musisz wiedzieć o koronawirusie

POWRÓT

Zaktualizowano: 2020-04-01 12:21

PDF

Wszystko co musisz wiedzieć o koronawirusie

Czym jest koronawirus?

Koronawirus SARS-Cov-2 wywołuje chorobę o nazwie COVID-19. Jej najczęstsze objawy to:
Jeśli je zauważasz u siebie, bezzwłocznie powiadom telefonicznie Powiatową Stację Sanitarno-Epidemiologiczną w Gdyni (ul. Starowiejska 50). Numer telefonu 58 620-17-98 lub 58 620-57-44. Otrzymasz informacje na temat dalszego postępowania!
Wirus, podobnie jak w przypadku grypy, przenosi się drogą kropelkową.

Na rozwinięcie się ciężkiej postaci choroby najbardziej narażone są osoby starsze, z obniżoną odpornością oraz te, którym towarzyszą inne choroby, w szczególności przewlekłe.

Co zrobić by zapobiec zakażeniu?

O podstawach związanych z przestrzeganiem higieny osobistej informuje Tomasz Kiliński, dyrektor Powiatowej Stacji Sanitarno-Epidemiologicznej w Gdyni.Aby chronić sie przed zakażeniem koronawirusem należy zachować podstawowe zasady zachowania higieny i unikać dużych skupisk ludzi. Do podstawowych zasad zachowania higieny należą:


Jeżeli nie ma możliwości umycia rąk - należy zdezynfekować je specjalnym płynem lub żelem o conajmniej 60% zawartości alkoholu.Narodowy Fundusz Zdrowia uruchomił specjalną infolinię pod numerem telefonu 800-190-590. Dzwoniąc pod ten numer możemy zasięgnąć profesjonalnej porady o postępowaniu w sytuacji podejrzenia koronawirusa. Infolinia działa całodobowo, siedem dni w tygodniu.

Ważne!

Czas wolny od zajęć lekcyjnych i pracy nie powinien stanowić pretekstu do dodatkowych kontaktów towarzyskich czy spędzania wolnego czasu poza domem. Zaleca się pozostanie w domu i zadbanie o swoje bezpieczeństwo i zdrowie.

Aktualną mapę zarażeń koronawirusem w Polsce można znaleźć na stronie www.gov.pl/web/koronawirus

JEDEN NUMER 58 626 26 26

To Twój sposób na kontakt z miastem w każdej sprawie. Ten serwis prowadzi Miasto Gdynia. Łatwo i szybko możesz pozyskać informacje w każdej sprawie, która dotyczy miasta. Zadzwoń i znajdź odpowiedź.

Podgląd aplikacji

Pobierz Teraz !

ikona aplikacji App Store

ikona aplikacji Google Play