Wszystko co musisz wiedzieć o kwarantannie

POWRÓT

Zaktualizowano: 2020-03-31 14:39

PDF

Wszystko co musisz wiedzieć o kwarantannie

W związku z rosnącą liczbą zachorowań w Polsce i na świecie, część osób musi zostać objętych kwarantanną. Gdynia przypomina o najważniejszych informacjach na temat tego, kto i dlaczego taką kwarantannę odbywa oraz co można, a czego nie można robić w jej trakcie.

Czym jest kwarantanna i kto jest nią objęty?

Kwarantanna nakładana jest na osoby zdrowe, które miały kontakt z osobami chorymi lub podejrzewanymi o zakażenie koronawirusem. Kwarantanna trwa 14 dni. O jej zakończeniu decyduje lekarz.

Jeśli wiesz, że miałeś kontakt z chorymi na COVID-19, skontaktuj się telefonicznie ze stacją sanitarno-epidemiologiczną. Przez telefon wypełnisz ankietę wstępnej kwalifikacji w kierunku zakażenia koronawirusem. Ważne, abyś podał listę osób, z którymi miałeś kontakt od momentu, kiedy miałeś styczność z koronawirusem.

Jeśli przez okres kwarantanny nie rozwinęła się u Ciebie choroba, to świadczy o tym, że nie zostałeś zarażony koronawirusem. Jesteś zdrowy. Nie oznacza to jednak, że jesteś odporny na koronawirusa, zawsze możesz się zakazić. Pamiętaj! Za nieprzestrzeganie kwarantanny grozi Ci mandat karny w wysokości do 30 tys. zł.


Osoby powracające z kraju

Od 15 marca po powrocie do Polski jesteś zobowiązany poddać się obowiązkowej 14-dniowej kwarantannie.
Kwarantannę odbywasz w swoim miejscu zamieszkania. Jeśli nie masz możliwości odbywania kwarantanny w domu, będziesz ją odbywać we wskazanym Ci przez służby ośrodku (informację uzyskasz podczas przekraczania granicy).

Obowiązkowa kwarantanna nie obowiązuje:

Jeśli zostałeś poddany kwarantannie masz prawo do:

Szczegółowe informacje dostępne są na stronie pacjent.gov.pl/14-dni-kwarantanny

Co robić i czego nie robić podczas kwarantanny?

Osoby objętę kwarantanną zobowiązane są do przestrzegania następujących zasad:
Aplikacja Kwarantanna domowa

Kwarantanna domowa – to aplikacja, która ułatwia i usprawnia przeprowadzenie obowiązkowej kwarantanny w warunkach domowych.

Regulamin i politykę prywatności aplikacji Kwarantanna domowa znajdziesz na dole strony w sekcji „Materiały”.
Program umożliwia potwierdzenie miejsca, w którym przebywasz, podstawową ocenę stanu zdrowia i bezpośrednie zgłoszenie zagrożenia. Ułatwia też zaopatrzenie w najpotrzebniejsze artykuły osobom, które nie mają takiej możliwości samodzielnie.

Pobierz na telefon z iOS >>>

Pobierz na telefon z Androidem >>>

Dodatkowe informacje na temat aplikacji znajdziesz TUTAJ

Infolinia tel. +48 22 165 57 44

Koszt połączenia zgodny z cennikiem operatora.

Materiały

Regulamin i polityka prywatności aplikacji "Kwarantanna domowa"

JEDEN NUMER 58 626 26 26

To Twój sposób na kontakt z miastem w każdej sprawie. Ten serwis prowadzi Miasto Gdynia. Łatwo i szybko możesz pozyskać informacje w każdej sprawie, która dotyczy miasta. Zadzwoń i znajdź odpowiedź.

Podgląd aplikacji

Pobierz Teraz !

ikona aplikacji App Store

ikona aplikacji Google Play